Kolestaza je ozbiljna bolest koja se može javiti tijekom trudnoće. Može se pojaviti zasebno ili se razvije uz neke druge probleme kao što su hipertenzija u trudnoći, preeklampsija i HELLP sindrom. Češće se javlja u kasnijoj trudnoći, tj. u trećem trimestru. Trudnoća i dijete su u ovoj bolesti ozbiljno ugroženi. U ovom članku objasnit ćemo što je kolestaza u trudnoći, koji su simptomi karakteristični za trudničku kolestazu te kako se liječi.
Što je kolestaza?
Tijekom trudnoće, fetus se oslanja na jetru majke da ukloni otpad iz krvi. Ako vaša jetra ne funkcionira ispravno, razine žuči mogu porasti do opasnih razina koje mogu opteretiti jetru fetusa. Vaša jetra je važan organ odgovoran za uklanjanje otpada iz vašeg tijela, pa kada ne radi uredno, može izazvati komplikacije.
Jetra, između ostalog, proizvodi žuč koja potpomaže razgradnju i apsorpciju masti iz hrane, ali i vitamina topivih u mastima. Zastoj žuči u jetri (kolestaza) može biti posljedica trudnoće ili kroničnih bolesti jetre prije trudnoće.
Što uzrokuje kolestazu u trudnoći?
Ne znamo točno što uzrokuje pojavu trudničke kolestaze, a pojavnost je 1 na 2000 trudnoća. Pretpostavlja se da su uzroci kolestaze u trudnoći:
- povišene razine progesterona i estrogena u trudnoći
- usporeno ili otežano otjecanje žuči iz jetre u probavni sustav (uzrokovano djelovanje hormona, ali i pritiskom maternice na jetru)
- povišenje razine žučnih kiselina u krvi (višak masnih kiselina se pojavljuje u krvotoku i uzrokuje karakteristične simptome)
- genetske bolesti majke vezane uz stvaranje žuči.
Faktori rizika od prije prisutne bolesti jetre i žučnog sustava su:
- žučni kamenci
- hepatitis
- bolesti gušterače.
Kod višeplodne trudnoće, radi većeg volumena trudnoće, ali i razine hormona, dolazi do veće pojavnosti intrahepatalne kolestaze u trudnoći.
Simptomi kolestaze
Simptomi kolestaze su najčešće:
- generalizirani svrbež kože — može započeti svrbežom ruku i nogu, a kako napreduje bolest, svrbež zahvaća čitavo tijelo, a razlog su povišene razine žučnih kiselina koje se odlažu u kožu
- žutica kože i bjeloočnica — rijetko se javlja (u 10-15% trudnica)
- tamna mokraća
- svijetla stolica
- mučnina, povraćanje, gubitak apetita
- bolnost pod desnim rebrenim lukom — radi povećanja jetre i napinjanja njene ovojnice.
- manja apsorpcija vitamina K, A, D, E dovodi do drugih posljedica (problemi zgrušavanja krvi, smanjeno odlaganja kalcija u kostima, otežan razvoj epitela u određenim organima).
Da li je beba u opasnosti zbog kolestaze?
Pravodobno prepoznavanje razvijanja trudničke kolestaze je bitno jer je, ukoliko se ova bolest razvije, dijete ugroženije od majke. Nakupljanje žučnih kiselina i njihovih metabolita mogu biti vrlo opasni za dijete:
- prijevremeni porod — do 60% slučajeva, jer se kolestaza može javiti u drugom ili u ranijem dijelu trećeg trimestra
- mekonijska plodova voda — smatra se da povišene razine žučnih kiselina kod djeteta uzrokuju jaču aktivnost crijeva, a istovremeno uzrokuju sporiji rad srca djeteta, što dovodi do promjene boje plodove vode od žućkaste do zelenkaste (mekonij)
- smrt djeteta se javlja u 0,4 do 4% slučajeva kada je porast razine žučnih kiselina kod majke nešto brži.
Kako se liječi kolestaza?
Kada započne svrbež kože koji ne prestaje, potrebno je javiti se liječniku radi daljnje obrade jer je to gotovo uvijek prvi početni znak razvijanja kolestaze u trudnoći.
U obradi trudničke kolestaze učiniti će se:
- laboratorijski nalazi — kompletna krvna slika, jetrene probe, bilirubin, žučne kiseline (najbitniji nalaz), faktori zgrušavanja krvi…
- serološke pretrage na moguće virusne uzroke bolesti jetre — hepatitis A, hepatitis B, citomegalovirus, Epstain Barrov virus…
- ultrazvuk trbuha
- ultrazvučno praćenje stanja djeteta — porast tjelesne težine djeteta, protoci krvnih žila djeteta, količina plodove vode
- CTG (kardiotokografsko) praćenje djetetove srčane akcije
- amnioskopija — pregled boje plodove vode koji se radi ukoliko je vrat maternice prohodan u kasnijim tjednima trudnoće (uglavnom od 38. tjedna trudnoće)
Liječenje trudničke kolestaze se usmjerava na smanjenje razine žučnih kiselina u krvi majke kao i smanjenje simptoma:
- ursodeoksiholna kiselina — npr. Ursofalk lijek koji smanjuje djelovanje žučnih kiselina na stanice jetre, ubrzava njihovo odstranjivanje iz stanica jetre, ali i smanjuje apsorpciju žučnih kiselina u crijevu.
- kortikosteroidi — smanjuju svrbež kože, omogućuju postizanje zrelosti pluća djeteta kod prijevremenog porođaja
- vitamin K — sprječava razvoj poremećaja zgrušavanja krvi
- dijeta za žučne bolesti
- dovršetak trudnoće — porođaj je često rješenje jer se time smanjuje negativan utjecaj bolesti na dijete dok majka nema značajnijih posljedica i bolest prestaje ubrzo nakon poroda.
Kako ublažiti svrab kože u trudnoći?
Svrbež kože je česti simptom u trudnoći jer dolazi do rastezanja kože trbuha pa se u tom slučaju i tamo javlja. No, za razliku od svrbeža kod trudničke kolestaze:
- nije intenzivan
- javlja se povremeno i prvenstveno po trbuhu
- nema značajnijeg pojačanja svrbeža niti širenja na cijelo tijelo
- primjenom hidrofilnih krema obično se smanjuje ili prestaje
- nisu prisutni ostali simptomi karakteristični za trudničku kolestazu.
Svrbež uzrokovan kolestazom u trudnoći se smanjuje primjenom:
- prije navedenih lijekova
- žučne dijete
- mlakih kupki
- hidrofilnih krema za kožu.
Kolestaza u trudnoći – prehrana
Dijeta za žučne bolesti
- manje masna hrana
- izbjegavati prženu ili pečenu hranu
- od mesa se preferira piletina, puretina, riba…
- uzimati više povrća u prehrani (cvjetača, brokula, rotkvica…)
- umjesto mlijeka konzumirati više jogurt ili sirutku
- češći i manji dnevni obroci
- izbjegavati grickalice i slatkiše (rafinirane ugljikohidrate)
- prestati piti kavu.
Kolestaza u trudnoći je relativno rijetka bolest koja se javlja u kasnijim tjednima trudnoće. Bitno je na vrijeme prepoznati simptome koji karakteristično započinju svrbežom po stopalima i rukama, a kako bolest napreduje, dolazi do pojave i ostalih simptoma. Većina trudnica se ipak javi u toj ranoj fazi bolesti pa pravodobnom primjenom lijekova i pojačanim praćenjem trudnoće većina trudnoća ima pozitivan ishod. Bolest nije opasna za majku, ali može imati teške posljedice za dijete.