06.04.2021.

Saznajte zašto trebate djecu učiti kuhanju (uz recepte!)

Dovođenje djece u kuhinju i poučavanja ih kuhanju ima svoje blagodati. Evo nekoliko razloga zašto će vam biti vrlo korisno da vam se djeca pridruže u kuhinji!

Osim što se s određenim karakterom, sposobnostima i predispozicijama dijete rodi, za njihovu nadogradnju te stjecanje brojnih drugih vrlina i navika zaduženi su roditelji. Djeca vole oponašati starije i sudjelovati u onome što rade, a uz vaše dobro usmjeravanje dobrobiti uključivanja djeteta u svakodnevne aktivnosti bit će obostrane. Već smo pisali o tome zašto je dobro dijete učiti pospremanju i urednosti, a u nastavku ovog članka doznajte zašto mališane treba učiti kuhati. Naravno, nismo zaboravili ni na nekoliko jednostavnih recepata za kuhanje s djecom!

Prednosti učenja djece kuhanju

Kako biste iskoristili sve prednosti uključivanja djeteta u kuhanje, morate biti pozitivni. To znači da ne smijete razmišljati o kaosu i neredu koji su, u većini slučajeva, neizbježni kada kuhate zajedno s djetetom. I da, može potrajati puno duže nego kad kuhate sami, no sve te misli ostavite sa strane. O kuhanju s djetetom razmišljajte kao o zabavnoj aktivnosti koja sa sobom nosi brojne dobrobiti. Krenimo redom.

Dijete razvija zdrav odnos prema hrani

Ovo je jedna od dugoročnih prednosti učenja djece kuhanju. Naime, tijekom pripreme hrane djeca proučavaju različite namirnice, njihovu kvalitetu, namjenu, razgovaraju s vama o tim namirnicama i razmišljaju na koji način one utječu na njihovo zdravlje. To je odličan temelj da mališani razviju zdrave navike i odnos prema hrani koji će primjenjivati i kasnije u svom životu.

Dijete uči cijeniti namirnice i hranu

Dijete samo ne može znati koliko truda uložite u pripremu nekog mesnog variva ili kada mu za obrok napravite kajganu. No, kada ga uključite u proces pripreme tih jela, ono postaje svjesno vrijednosti tih namirnica, spoznaje da nije sve isto, odnosno hrana koju samo pojedemo, a s druge strane počinje cijeniti i trud koji vi ulažete da biste mu pripremili obrok.

Dijete savladava nove vještine

Svaka nova igra ili aktivnost je prilika da dijete uči nove vještine. Kroz kuhanje će se upoznati s vaganjem brašna ili šećera, mjerenjem količine vode ili mlijeka, a počet će svladavati i mjerne jedinice te odnos većeg i manjeg, ovisno o njegovoj dobi.

Dijete se motorički razvija

Na motorički razvoj svog djeteta možete utjecati kroz različite vježbe, a kuhanje s djetetom je zasigurno aktivnost koja će doprinijeti razvoju motorike. Prosijavanje brašna, korištenje kalupa za kolačiće, razbijanje jaja, vađenje koštica, čišćenje lješnjaka ili kestena samo su neke od kulinarskih aktivnosti koje razvijaju njihovu finu motoriku i čine ih puno spretnijima.

Dijete razvija osjetila

Sudjelovanje djeteta u kuhinji je idealna prilika da ono dodatno razvija osjetila okusa i mirisa čime će se dodatno pobuditi interes djeteta za novim okusima. To će vam svakako koristiti prilikom uvođenja novih namirnica u prehranu vašeg djeteta.

Dijete razvija samopouzdanje

Uz spomenuti kognitivni razvoj, kod djeteta koje uključujete u kuhanje će se dodatno razvijati i njegovo samopouzdanje. Samim time što mu dajete do znanja da njegov doprinos u kuhinji vrijedi, doprinosite tome da se dijete osjeća vrijednije, a tek kad mu uspije njegovo prvo jaje, kolačić ili slično – samouvjerenosti neće biti kraja. Nikada ne zaboravite pohvaliti svog malog pomoćnika u kuhinji!

Dijete uči rješavati probleme

Kuhanje je na neki način izazov kroz koji dijete može učiti rješavati određene probleme. Primjerice, što učiniti ako smo izvagali previše šećera ili ako je smjesa pregusta? Kako „zakamuflirati” tortu koja ne izgleda najljepše? Za vas su to trikovi koje koristi svaki kuhar, a za dijete izazovi koje će naučiti prevladati.

Dijete razvija STEM kompetencije

Učenje rješavanja problema jedna je od STEM kompetencija, a ako dijete nauči kako funkcionira kvasac ili što se dogodi kada stavi čokoladu u zagrijan lonac, već je na dobrom putu da postane pravi mali znatiželjni znanstvenik.

Dijete dobiva uspomene za cijeli život

Vrijeme s djetetom u kuhinji je zabavno i kvalitetno provedeno vrijeme koje će dijete pamtiti tijekom cijelog svog života. Ova aktivnost definitivno doprinosi vašem i djetetovom povezivanju te razvoju međusobnog odnosa. Takve prilike zbilja ne smijete propuštati!

Iako su dobrobiti uključivanja djeteta u kuhanje usmjereni prvenstveno njemu, jasno vam je da da su sve te prednosti ujedno i vaše blagodati. Znate kako se kaže – vratit će vam se trostruko!

Recepti za kuhanje s djecom

Prvi djetetovi koraci u kuhinji ne bi smjeli biti prekomplicirani jer ćete u suprotnom postići suprotan učinak. Najmanji mogu prati salatu ili mijesiti tijesto, dok oni malo stariji mogu pomalo rezuckati voće i povrće ili lupati batom po mesu. Također, preporuka je s djecom kuhati što zdravije i nutricionistički laganije obroke kako bi dijete što bolje razvijalo ljubav prema zdravoj prehrani.

Zdrava pizza

Sjećate li se pjesmice „ruke mijem, brašno sijem, kapica na glavi”? Često se pjevala u vrtićima i školama prilikom obilježavanja Dana kruha, a u pripremu različitih peciva bi uvijek bili uključeni mališani. Naime, recepti s tijestom su ujedno jedni od najlakših u koje možete uključiti dijete jer tijesto mogu mijesiti i najmanja djeca. Da bi obrok bio što hranjiviji, umjesto standardne napravite zdravu pizzu.

Sastojci za tijesto:

  • 1 ½ šalice pšeničnog brašna tip 850 ili 1100
  • 1 ½ šalice kukuruznog brašna
  • 2 žlice praška za pecivo
  • 4 prstohvata soli
  • 2 žlice maslinovog ulja
  • ½ šalice vode.

Sastojci za nadjev:

  • umak od rajčice
  • povrće poput svježe paprike, tikvica, listića brokule, kolutića ljubičastog luka
  • šampinjoni

Dozvolite djetetu da malo prstićima mijesi sastojke za tijesto pa vi nastavite. Kad tijesto bude spremno, dajte mu valjak da ga pokuša razvaljati ili mu pomozite, a nakon što stavite umak od rajčice neka dijete slaže sastojke u potpunosti samostalno. Vjerujte, neće mu ni brokula smetati!

 Šareno povrće

I u ovom receptu je naglasak na povrću koje ćete rezuckati i pirjati zajedno sa svojim malim kuharom. Za ovaj recept vam ne treba puno sastojaka:

  • mrkva, luk, paprika, tikvice, cvjetača ili brokula
  • maslinovo ili sezamovo ulje

Izrežite zajedno s djetetom povrće na štapiće ili neki drugi oblik koje dijete može savladati. Zagrijte ulje u tavi i dodajte narezano povrće. Nakon što se povrće kratko zapeče neka dijete doda malo vode i pustite da se prokuha nekoliko minuta. I to je to. Po želji možete skuhati i rižu kao prilog, ali i ne morate. Ovisi o tome što kaže chef!

Veseli Popaj

Nema Popaja bez špinata, no ovo nije jedina namirnica koju ćete koristiti u receptu. Potrebni su vam i:

  • 200 grama batata koji ćete izrezati na kockice
  • 175 grama sitno narezanog lososa
  • 75 grama kuhane kvinoje
  • 85 grama krušnih mrvica
  • 40 grama nasjeckanog špinata
  • 30 grama ribanog parmezana
  • glavica nasjeckanog luka
  • žličica umaka od rajčice.

Batat prokuhajte ili ispecite u pećnici pa ga pustite da malo odstoji. Nakon što se batat ohladi ubacite ga zajedno sa svim ostalim sastojcima u blender i smiksajte. Dijete može sudjelovati u pranju i pripremi povrća, ali će sigurno s guštom sve ubaciti u blender. Nakon što dobijete smjesu oblikujte je u kuglice, u čemu vam također može pomoći mališan, uvaljajte ih u malo brašna i stavite na zagrijano ulje u tavu. Kuglice će nakon 5-6 minuta dobiti zlatno-žutu boju što znači da su spremne!

Krumpirići od palente

Školarci bi, uz vašu prethodnu pomoć, mogli dobiti za zadatak izraditi ovaj zdravi pommes frittes od palente. Za ovaj recept pripremite:

  • 1 šalicu palente
  • sol
  • maslinovo ulje
  • suhi origano.

U ovom receptu je najveći izazov skuhati palentu, odnosno kukuruznu krupicu. Na jednu šalicu palente treba staviti dvije šalice zasoljene vode, kuhati sve zajedno desetak minuta uz neprestano miješanje. Nakon što je palenta skuhana, treba dodati žličicu maslinovog ulja i prstohvat origana. Zatim palentu izlijte na pladanj koji je prekriven papirom za pečenje (može poslužiti pladanj u kojem inače pečete pizzu) i pustite da se stisne odnosno ohladi. Zatim palentu izrežite na uske štapiće, uzmite novi pladanj, stavite papir za pečenje, nauljite i zagrijte pećnicu. Nakon što je pećnica spremna, pecite štapiće od palente na temperaturi od 150 stupnjeva. Vrijeme pečenja je 45 minuta do sat vremena, ovisno o jačini pećnice.

Čokoladne žlice

Svi znamo koliko djeca vole slastice pa da ih ne biste „davili” samo s pripremom zdravih obroka, dajte im da pokušaju sami napraviti jedan desert. Za čokoladne žlice im pripremite:

  • plastične ili metalne žličice
  • čokoladu za kuhanje (mliječnu ili bijelu)
  • šarene mrvice za posipanje
  • mrvice kokosa
  • listiće badema ili lješnjaka.

Pripremite djetetu zdjelu na pari u kojoj će rastapati čokoladu kojom će napuniti žličice. Zatim, neka dijete posipa šarene mrvice, kokos, listiće badema ili bilo koji drugi jestivi dodatak po čokoladi i ostavite sve da se ohladi. Nakon što se čokoladne žličice stvrdnu – uživajte zajedno u okusima!

Zaključak

Kuhanje s djetetom je igra, zabava, učenje i stvaranje uspomena. Sami ćete procijeniti sposobnosti svog djeteta, može li samo prati i brojati namirnice ili je spremno za sjeckanje povrća, pasiranje pirea ili dinstanje luka. Ne izbjegavajte ovu aktivnost, „zažmirite” na nered i guštajte u specijalitetima svog masterchefa ili masterchefice!